24 XII 2023 IV Niedziela Adwentu

 1. W związku z wątpliwościami wiernych dotyczącymi opublikowanej w Watykanie 18 XII br. przez Dykasterię Nauki Wiary Deklaracji „Fiducia supplicans” o znaczeniu duszpasterskim błogosławieństw, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia:

  ”Nie jest to dokument o nauczaniu Kościoła o małżeństwie i rodzinie, ale raczej o właściwym rozumieniu słowa „błogosławieństwo”. Błogosławieństwo ma sens wówczas, gdy osoba prosi o nie w dobrej wierze, tzn. pragnie uporządkować swoje życie zgodnie z wolą Bożą wyrażoną w przykazaniach. Błogosławieństwo ma stanowić dla człowieka pomoc i umocnienie w zerwaniu z grzechem i w prowadzeniu dobrego życia. Kościół nie ma władzy udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci. Ponieważ praktykowanie aktów seksualnych poza małżeństwem, czyli poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety otwartym na przekazywanie życia, jest zawsze wykroczeniem przeciwko woli i mądrości Bożej wyrażonej w szóstym przykazaniu Dekalogu, osoby, które znajdują się w takiej relacji, nie mogą otrzymać błogosławieństwa. Odnosi się to w szczególności do osób pozostających w związkach jednej płci.

  Nie istnieje żadna podstawa do porównywania czy zakładania analogii, nawet dalekiej, miedzy związkami homoseksualnymi a planem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny. Deklaracja nie wyklucza udzielania błogosławieństwa pojedynczym osobom o skłonnościach homoseksualnych, które przejawiają pragnienie życia w wierności objawionym planom Bożym, tak jak naucza Kościół. Musi jednak dokonywać się ono w sposób prywatny, poza liturgią i bez jakiejkolwiek analogii do obrzędów sakramentalnych.

  Dokument podkreśla, że ci, którzy za pośrednictwem Kościoła proszą o Boże błogosławieństwo, są zaproszeni, aby utwierdzali swoje usposobienie pozwalając się prowadzić wierze, dla której wszystko jest możliwe i ufali miłości, która wzywa do przestrzegania Bożych przykazań."

 2. Przypominamy, że dzisiaj nie będzie Mszy św. wieczornej o g. 17.oo. Uroczystość Bożego Narodzenia rozpoczniemy od Pasterki o godz. 22.oo i 24.oo. Natomiast w Święta Msze św. jak w niedziele.

 3. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Bytowie zaprasza na Mszę św. do kościoła św. Katarzyny w czwartek 28 XII o g. 17.oo.

 4. Spotkanie kolędowe dla członków ŻR i Honorowej Straży NSPJ odbędzie się w niedzielę 7. 01. po Mszy św. o g. 17.oo. Ze względów organizacyjnych prosimy o zapisanie swojego udziału na listę w zakrystii do 1 stycznia.

 5. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary na Kongregację i Parafię. W drugi dzień Świąt taca będzie przeznaczona na KUL i szkoły katolickie. Natomiast w ostatnią niedzielę stycznia taca będzie przeznaczona na budujące się kościoły. Na stolikach wyłożony jest nowy nr Pielgrzyma.

 6. Ostatnio pożegnaliśmy ś.p. Stefanię Socha i Augusta Żmuda Trzebiatowskiego. Dobry Jezu …

 7. Po Świętach rozpoczniemy kolędę w ciągu tygodnia od g. 16.oo, a w soboty od g. 9.3o.

  W czwartek 28 XII odwiedzimy mieszkańców przy ul. Styp Rekowskiego.
  W piątek 29 XII przy ul. Tulipanowej, Popiełuszki, św. Huberta, Wrzosowej i Różanej.
  W sobotę 30 XII od g. 9.3o na Osiedlu Królów i Kazimierza Wielkiego.

  Terminy kolęd będą podawane co tydzień. Znajdą się też na stronie internetowej naszej Parafii i w gablotach.

25 XII 2023 Boże NarodzeniePoprzedni
17 XII 2023 III Niedziela AdwentuNastępny
Udostępnij wpis: Facebook Twitter Linkedin E-mail

zobacz również

12 II 2023 VI niedziela zwykła

Składamy serdeczne Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na nasz kościół. W przyszłą niedzielę do puszek i do skarbon pod chórem złożymy ofiary na pomoc ofiarom ...
więcej

13 II 2022 VI niedziela zwykła

Przypominamy, że dziś po Mszy św. o g. 10.oo próba dla tegorocznych kandydatów do bierzmowania. Na spotkanie zapraszamy również rodziców. Próba ...
więcej

6 XII 2020 II niedziela adwentu

Dziś zmiana tajemnic Żywego Różańca. We wtorek modlitwa do św. Filipa Neri, a w środę Nowenna do MBNP o g. 8.3o i 18.oo. We wtorek 8 XII Niepokalane Poczęcie ...
więcej

Filipini w Bytowie Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri

Msze Święte

Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 17.00 (od września do czerwca), 19.00 (w lipcu i sierpniu)

Dni powszednie:
8.30, 18.00.