wtorek27kwietnia
2021

Pomoc dla Rodziny Państwa Ćwiek z Niezabyszewa

Środowiskowy Dom Samopomocy w Bytowie bardzo prosi o włączenie się Parafian do akcji charytatywnej „Pomoc dla Rodziny Państwa Ćwiek”. Wszelkie informacje dostępne są na portalu internetowym UratujęCię.pl i na stronie naszej Parafii.

Serdeczna Bóg zapłać

 

Ruszyła akcja charytatywna „Pomoc dla Rodziny Państwa Ćwiek z Niezabyszewa”.

W dniu 14.04.2021r., została uruchomiona zbiórka na portalu UratujęCię.pl, której organizatorem jest Caritas Diecezji Pelplińskiej. Wpłat można dokonywać również na konto: 47 1160 2202 0000 0003 2305 9331 (Bank Millenium S.A.).

Zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego samochodu przystosowanego do przewozu min. 2 osób na wózkach inwalidzkich. Samochód zostanie przygotowany na specjalne zamówienie. Pan Adam i Pan Sylwester od wielu lat są uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Bytowie. Mama chłopców Pani Halina jest wieloletnim, emerytowanym pracownikiem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie. Dyrekcja i współpracownicy ośrodka również wyrazili chęć pomocy i udzielają wsparcia Rodzinie Państwa Ćwiek.

Obecnie Rodzina znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji życiowej. Synowie od urodzenia są osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i ruchowo, zmagającymi się z takimi chorobami jak: Mózgowe Porażenie Dziecięce , epilepsja, SLA – zanik mięśni, cukrzyca czy choroba Parkinsona. W ostatnim okresie ich stan znacznie się pogorszył z powodu nasilających się odruchów spastycznych, co uniemożliwia korzystanie z dotychczasowych środków transportu. Od ponad roku dodatkowo mama zmaga się z niespodziewanymi chorobami – reumatoidalnym zapaleniem stawów, osteoporozą i gośćcem. Z tego też powodu, również musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Ojciec, Pan Ryszard, który dotychczas sprawował w głównej mierze bezpośrednią opiekę i był podporą rodziny, 10 stycznia br. przebył zawał mięśnia sercowego co w znacznym stopniu ograniczyło jego możliwości fizyczne. Pan Ćwiek ma bezwzględny zakaz dźwigania i ciężkiej pracy. Jest pod stałą kontrolą poradni specjalistycznej.

Nasi podopieczni Pan Adam i Pan Sylwester wymagają nieustannie całodobowej opieki i stałej, nieprzerwanej rehabilitacji. Największym problemem tej rodziny jest brak możliwości transportu osób na wózku jednocześnie, np. do ośrodków wsparcia, na rehabilitację czy wizyt w poradniach specjalistycznych. Szukaliśmy na naszym terenie prywatnych przewoźników, ale nikt nie dysponuje takim pojazdem.

W związku z powyższym będziemy zwracać się do instytucji, fundacji, ludzi dobrej woli o wsparcie i pomoc w zakupie samochodu specjalistycznego, którego koszt wyniesie 145 315,42 zł brutto. Musi on być dostosowany do przewozu dwóch osób na wózku inwalidzkim, koniecznie wyposażony w windę ( koszt dodatkowy to 16.000 zł - mamy możliwość uzyskania dofinansowania z PFRON do kwoty 10 000 zł.) i dwukrotnie podwyższony wewnątrz ( ze względu na wzrost przewożonych Panów) – wykonany wyłącznie na zamówienie, przez Volkswagen Polska. Okres oczekiwania na samochód wynosi min.3 m-ce, dlatego liczy się każdy dzień. Pragniemy nadmienić, że rodzina dla której staramy się o pomoc jest wyjątkowa. Są ludźmi bardzo skromnymi, pokornymi, serdecznymi i niezwykle ciepłymi, wielokrotnie doświadczanymi przez los. Wielką miłością darzą siebie nawzajem i chętnie pomagają innym. Nigdy o nic nie proszą, uważają, że są ludzie, którzy bardziej potrzebują pomocy. W codziennych trudach opieki wspierają ich córka i zięć.

Postawa rodziny Państwa Ćwiek budzi nasz podziw i szacunek, jak również chęć pomocy i poszukiwania możliwości rozwiązania największego problemu, jaki jest w tej chwili, brak odpowiedniego środka transportu. Dłuższa przerwa w rehabilitacji powoduje pogorszenie się stanu fizycznego Pana Adama i Pana Sylwestra.

Pragnę nadmienić iż bytowskie instytucje: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Integracji Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Centrum Rehabilitacji „Avenir” z siedzibą w Bytowie, udzielają wszelkiej możliwej pomocy Rodzinie. Realizowane są usługi w zakresie opieki i wsparcia w środowisku domowym: świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych, opieka wytchnieniowa, wsparcie psychologa, domowa fizjoterapia oraz przyznanie wsparcia w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2021.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Bytowie również w czasie trwania pandemii pomaga w codziennej opiece, pielęgnacji i terapii zarówno zajęciowej, pedagogicznej i ruchowej, prowadzonej w domu. We współpracy z Fundacją Rozwoju Lokalnego „Parasol” założyliśmy konto dla „1%”.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w Akcji!

Komunia Święta buduje KościółPoprzedni
InformacjaNastępny
Udostępnij wpis: Facebook Twitter Linkedin E-mail

zobacz również

18lut

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Dzisiaj rozpoczyna się w naszej parafii Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy jako przygotowanie do Roku Świętego 2025.
więcej
9lut

Spotkania dla narzeczonych w Kołczygłowach

Spotkania dla narzeczonych w Kołczygłowach
Spotkania dla narzeczonych to wspaniała okazja, żeby poznać lepiej osobę, którą się kocha!
więcej
19gru

Tegoroczna Kolęda

Tegoroczna Kolęda
Rozumiemy powagę obecnej sytuacji - przed nami kwarantanna narodowa. Musimy wszyscy podjąć zadania i środki zaradcze, by nie zwiększyć ryzyka trzeciej fali pandemii. Dlatego w ...
więcej

Filipini w Bytowie Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri

Msze Święte

Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 17.00 (od września do czerwca), 19.00 (w lipcu i sierpniu)

Dni powszednie:
8.30, 18.00.